برای مشاهده توضیحات بیشتر و شرکت در آزمون ها کلیک کنید
خانه / حل تشریحی مسائل / حسابداری مالی / حل تشریحی مسائل فصل ۶ حسابداری مالی جمشید اسکندری چاپ ۹۸

حل تشریحی مسائل فصل ۶ حسابداری مالی جمشید اسکندری چاپ ۹۸

حل فصل ۶ حسابداری مالی اسکندری

  دانلود حل مسائل فصل ۶ حسابداری مالی جمشید اسکندری

چاپ جدید : شامل ۹ سوال

عنوان فصل ششم:

سرمایه گذاری های بلندمدت و صورت های مالی تلفیقی

دانلود کامل حل تشریحی فصل ۶ حسابداری مالی جمشید اسکندری

*******************

این فایل محصول ، اختصاصی ، از حسابداران برتر می باشد

*******************

این فایل تایپ شده می باشد

********************

حل تمرینات از صفحه  ۱۳۵ تا ۱۳۸

کتاب حل مسائل حسابداری مالی جمشید اسکندری

 فایل اختصاصی از حسابداران برتر می باشد. 

 حسابداری دانشگاه مازندران

  رشته حسابداری

نوع فایل : pdf

 تعداد صفحه : ۱۴

دانلود حل تشریحی مسائل فصل ۶ حسابداری مالی جمشید اسکندری

***************************************

کار اختصاصی از گروه آموزشی حسابداران برتر

سرمایه گذاری :

به عبارت ساده سرمایه‌گذاری عبارت است از عدم استفاده از منابع در زمان حال و به جریان اقتصادی انداختن آن به امید به دست آوردن منابع جدید در آینده که منابع جدید از منابع فعلی دارای ارزش بیشتری می‌باشد. شایان ذکر است در این فرایند نرخ بهره، تورم و بازده مورد انتظار نیز می‌بایست بررسی شود. سرمایه‌گذاری بر اساس زمان به کوتاه مدت ، میان مدت ، و بلند مدت تقسیم می شود که در سرمایه‌گذاری کوتاه مدت در دوره‌های کمتر از یک سال و سرمایه‌گذاری در دوره‌های میان مدت و بلند مدت در دوره‌های بیش از یک سال اتفاق می‌افتد. بحث ریسک سرمایه‌گذاری نیز که به معنای عدم اتفاق افتادن سودهای آینده و یا عدم رشد سرمایه‌گذاری و یا هر موضوع دیگری که منجر به زیان سرمایه‌گذار می‌شود نیز از مباحث مهم سرمایه‌گذاری می‌باشد. سرمایه‌گذاران بر اساس ریسک پذیربودن به سرمایه‌گذاران ریسک پذیر یا محافظه کار تقسیم می‌گردند.

انواع سرمایه گذاران :

سرمایه گذاران به دو دسته سرمایه گذاران حقیقی که همان اشخاص هستند و سرمایه گذاران حقوقی که ماهیت شرکتی دارند از قبیل بانکها ، شرکتهای بیمه، شرکتهای هلدینگ یا مادر ، شرکتهای سرمایه‌گذاری، صندوق های بازنشستگی و سایر تقسیم می‌گردند.

انواع زمینه های سرمایه گذاری :

دارائیهای واقعی :

دارائیهایی هستندکه ماهیت فیزیکی داشته مانند: املاک ، اتومبیل، مستغلات ، سکه طلا و …

دارائیهای مالی :

دارائیهایی مانند سهام و اوراق قرضه و سپرده های بانکی هستند که ماهیت خارجی ندارند و ارزش آنها به ارزش تولیدات و خدمات ارائه شده توسط شرکتهای آنها  وابسته است.

بازارهای مالی :

بازارهایی هستند که در آنها دارائیهای مالی مبادله می‌گردند. در اقتصاد ، بازار مالی به مکانیزی اطلاق می‌گردد که امکان خرید و فروش دارائیهای مالی را با هزینه‌هایی پایین‌تر فراهم می‌آورد. وظیفه بازارهای مالی گرد آوری خریداران و فروشندگان علاقه‌مند به مشارکت در بازار است. در واقع تمام بازارهای مالی در پی گردآوری سرمایه و برقراری ارتباط بین جویندگان سرمایه و داراندگان سرمایه هستند.

کارکردهای بازار مالی:

۱) جذب و تجهیز پس‌اندازها و تخصیص بهینه منابع :

بازارهای مالی بخشهای دارای پس‌انداز و سرمایه گذاری را به یکدیگر نزدیک می‌نماید. تأیید این نقل و انتقال ، فراهم آوردن امکانات سرمایه‌گذاری مولّد است.

۲) تعیین قیمت وجوه و سرمایه :

قیمت وجوه و سرمایه در بازرهای مالی تعیین می‌شود. بازارهای مالی با تعیین قیمت سرمایه و وجوه ، بنگاه‌ها را در تصمیم ‌گیریهای  سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزیهای مالی کمک می‌نماید.

 ۳) انتشار و تحلیل اطلاعات :

بازار‌های مالی اطلاعات را گردآوری می‌نمایند و از طریق قیمت های منتشر شده منعکس می‌نمایند. انتشار و تجزیه‌ و تحلیل اطلاعات منجر به کاهش هزینه جامعه برای بدست آوردن اطلاعات می‌شود.

 ۴) تسهیل داد و ستدها :

بازارهای مالی از طریق به هم رساندن خریداران وجوه و فروشندگان منجر به تسهیل داده‌ها می‌شوند.

طبقه بندی بازارهای مالی از لحاظ مرحله عرضه اوراق بهادار :

 بازار اولیه:

در این بازار اوراق بهادار برای اولین بار منتشر می‌گردند و در واقع فروشنده اوراق بهادار همان ناشر آن است. در این بازار ناشرین اقدام به خرید و فروش اوراق می‌نمایند و سرمایه خریدار به طور مستقیم صرف خرید داراییهای شرکت می‌شود.

بازار ثانویه:

 پس از عرضه اوراق بهادار در بازار اولیه به منظور اینکه این اوراق بتوانند مورد دادوستد قرارگیرند، به بازار دیگری نیاز است که به آن بازار ثانویه می‌گویند. در این بازار اوراق قابلیت دادوستد پیدا می‌کنند و قابلیت نقد شوندگی اوراق بالا می‌رود، همچنین این بازار به سرمایه گذاران این امکان را می‌دهد که بتوانند تصمیمات خود را تغییر داده و نسبت به فروش اوراق بهادار اقدام نمایند.

دادوستد در بازار دست دوم به طور نامحدود انجام می‌شود و با جابه جا شدن مالکیت ابزارهای مالی قابل دادو ستد در آن بازار، قدرت نقد شوندگی اوراق افزایش پیدا می‌‌کند.

بازارهای مالی از لحاظ سر رسید تعهدات مالی به ۲ بخش بازار پول و بازار سرمایه تقسیم می‌شود.

بازار پول:

 بازار پول بازاری برای دادوستد پول ودیگر داراییهای مالی جانشین نزدیک پول می‌باشد که سر‌رسیدی کمتر از یک سال دارند.همچنین از بازار پول به عنوان بازار ابزارهای مالی کوتاه مدت ، ویژگی اندک بودن، ریسک پرداخت، نقد شوندگی و ارزش اسمی زیاد نام برد.

بازار‌سرمایه :

ازار سرمایه بازار دادو ستد ابزارهای مالی به سررسید بیشتر از یک سال و داراییهای بدون سررسید اطلاق می‌گردد. این بخش از بازار مالی نقش مهندسی در گردآوری  منابع پس‌انداز و تامین نیازهای سرمایه‌گذاری واحدهای تولیدی را دارد. بازار سرمایه نسبت به بازار پول بسیار گسترده‌تر بوده و از تنوع ابزاری بیشتری برخوردار است.

مهم‌ترین کارکردهای بازارهای مالی پول، سرمایه و سهام در اقتصاد ملی، تجهیز منابع پس‌اندازی و هدایت آن به سوی فعالیتهای مولد اقتصادی است.

 مزایای سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار:

 ۱) افزایش قیمت و سود :

در این بازار صاحبان سرمایه با توجه به شفافیت اطلاعات و با اتکا به قوانین و مقررات حاکم بر بورس نسبت به خرید سهم شرکتها اقدام نموده و در صورتیکه  تحلیلهای اقتصادی خوبی انجام داده باشند می‌توانند از نوسان قیمتها که همان تغییرات ارزش ذاتی آنها بر اساس رشد سودآوری می‌باشد استفاده نمایند.

 ۲) دریافت سود نقدی :

در صورتی که در سهام سرمایه‌گذاری نماییم سالانه به سود نقدی شرکتها دست پیدا می‌نماییم که به نوبه خود می‌تواند دارای هدایت اقتصادی باشد.

 ۳)  معافیت مالیاتی :

سود حاصل از سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار در بسیاری از کشورها از مالیات معاف و یا مشمول تخفیف مالیاتی است.

همچنین شرکتهای پذیرفته شده در بورس  نیز از مزایای معافیت درصد مالیاتی استفاده می‌نمایند.

 ۴)  حق رای و اعمال مدیریت :

صاحبان سهام شرکتها به نسبت تعداد سهام در دست خود  در مجمع صاحبان سهام حق رأی داشته و می‌توانند نسبت به تقسیم سود و انتخاب مدیران و خط مشی آینده شرکت مداخله و شرکت داشته باشند.

۵) تنوع سرمایه گذاری ها :

با توجه به تنوع اوراق بهاداری که در بورس عرضه می‌شود، این امکان به سرمایه‌گذاران داده می‌شود که پرتفوی متنوعی از مجموع سهام را تشکیل داده و ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش دهند.

 ۶) جذب سرمایه ها: صنایع کارآمد :

صاحبان سرمایه حداکثر تلاش خود را می‌کنند که سرمایه‌های خود را به سوی شرکتهایی هدایت کنند که کارایی بهتری دارند و فعالیت آنها در رابطه با صنایع شکوفاتر و سودآورتر باشد. همین امر باعث پیشرفت شرکتهایی می‌شود که فعالیت مناسب تر و مدیریت بهتری دارند و عاملی برای تشویق شرکتها می‌گردد تا برای جذب بیشتر سرمایه‌ها بهتر عمل کنند.

 ۷)  حفظ سرمایه از گزند تورم :

با تبدیل دارایی و ثروت به سرمایه‌گذاری در بازار سرمابه می‌توان از تورم فرار کرد و نیز با تحلیل و مدیریت بهینه داراییها به سودآوری نیز رسید.

 فزونی بازدهی بازار سرمایه از سایر بازارهای موازی نیز از جمله  موارد مثبت سرمایه‌گذاری در بورس می‌باشد . البته باید در نظر داشت که با افزایش بازدهی، ریسک نیز بالا خواهد رفت.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 1 =